Logo MOP

Mladí ochránci přírody, z.s.

veřejně prospěšný spolek zabývající se prací s dětmi a mládeží

Uznaná MŠMT
Vložit foto  Hodnocení  Výsledky 2017  

Fotosoutěž

 

fotosoutez-nahledFotosoutěž Příroda objektivem, je určena všem obdivovatelům přírody a těm, kteří se dovedou dívat. Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (soutěž je zařazena v kategorii „C“ soutěží podporovaných MŠMT).

Cílem této fotosoutěže nejsou atraktivní odměny (drahý fotoaparát, zájezd do Karibiku, výlet na Mars,…), ale je to spíše nabídka možnosti porovnat si své schopnosti s ostatními autory a zároveň i pobídnutí k další fotografické tvorbě. Věříme, že většinu autorů potěší spíše vědomí dobrých výsledků než nějaký předmět (drobné ceny jsou pro vítěze připraveny).

Propozice 7. ročníku soutěže

Věkové kategorie

 • A – ročník narození 2005 a mladší
 • B – ročník narození 2004 až 2000
 • C – ročník narození 1999 a starší

Přijímají se fotografie

Vyhodnocení

Každé kolo bude hodnoceno porotou, body se sčítají do celoročního hodnocení. Rozhodnutí soutěžní poroty je nenapadnutelné, výhru v soutěži nelze vymáhat.

Právo zveřejnění

S cílem propagace si pořadatel vyhrazuje právo zveřejňovat zaslané práce na internetu (náhled), v tiskovinách a případně na výstavách bez nároku na odměnu. Zveřejněno může být: fotografie, jméno autora, název snímku a kategorie. Autor odpovídá za souhlas objektů svých prací s případným zveřejněním. Ostatní využití prací se řídí autorským zákonem. Práce se zasílají prostřednictvím elektronického formuláře. Veškeré informace k soutěži jsou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách pořadatele.

Vyhlášená témata

Němí svědkové dávné minulosti
… divné balvany a rozeklané skály, ale i otisk trilobita, neolitické záhady, základy dávno zaniklých staveb, divný listonoh, menhiry a pravěké rondely, …
 

Z očí do očí
…čí oči svítí v šeru – je to tygr nebo kočka?, kolik očí má pavouk?, toho vzteklého kance si vyfotím!, kde má ten slimák vlastně oči?, hypnotizují tě upřené oči zvířete → vyfoť ho!,…
 

Přijímají se fotografie

 • maximálně 3 fotografie od jednoho autora v jednom kole – v případě více prací budou hodnoceny pouze první 3 (nadbytečné fotky ani nevyčerpaný limit se nepřevádí do dalších kol)
 • ve formátu JPG s velikostí nejmenšího rozměru alespoň 1 500 px
 • autor je fyzická osoba s uvedeným jménem a bydlištěm

Zasílání fotografií

Fotografie se vkládají výhradně prostřednictvím elektronického formuláře. Pořadatel nenese odpovědnost za ztrátu dat.

Uzávěrky jednotlivých kol

 • 15. března 2018
 • 15. června 2018
 • 15. září 2018
 • 30. listopadu 2018

V případě pozdního vložení se práce zařazují do dalšího kola, práce vložené po 30.11.2018 budou vyřazeny.

Nejste první?

Nezoufejte a přečtěte si následující zkušenosti:

 1. Pořádně si přečtěte propozice soutěže – nic proti západu Slunce nad mořem či saharským palmám ve větru, ale to má k fotkám „výhradně z tuzemské přírody“ hodně daleko.
 2. Dodržujte vyhlášené téma – když je vyhlášeno téma „Kočky“, nemá smysl posílat fotky vašeho pejska.
 3. Opravdu neostré fotky nemají vůbec naději na úspěch.
 4. Nebojte se programů na úpravy fotek – i ten nejjednodušší většinou fotku dokáže úžasně vylepšit. Takové programy jsou dostupné zdarma a každý slušný fotograf vám potvrdí, že bez nich to prostě nejde.
 5. Výřez nejzajímavější partie na fotce zdůrazní vybraný motiv.
 6. Fotky s vaším monogramem (označením autora) do soutěže nepatří.
 7. Než odešlete fotku, podívejte se na ni na co největším monitoru počítače. Opravdu je technicky přijatelná?
 8. Nemusíte nám posílat soubory o velikosti 20MB. Pokud bychom měli zájem o tiskovou předlohu, tak se vám ozveme s prosbou o maximální velikost (opět viz bod 4).

Všichni nemohou být nejlepší. Takže vydržte, je před vámi velká výzva – dobrým fotografem se totiž člověk nerodí, ale postupně stává.

Starší ročníky

Další aktivity:

Naší činnost podporují:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Hlavní město Praha MČ Praha 6 MČ Praha 2 Ministerstvo životního prostředí